Price Computing Scale
BU SS Price Computing With Pole 30kg
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity Range | Upto 30kg |
| Accuracy | 1g / 5g |
| Platter Size | 240 X 290 mm |
| Overload Protection | Yes |
| Body | Durable SS Body |
| Weather & Water Proof Keypad | Yes |
| Piece Counting | Yes |
| Price Computing | Yes |
| In-built Battery Backup | 2 days |
| Battery | 6 Volts |
| Display | Bright Green Dual LED Display |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Warranty | 1 Year Service Centre from the date of purchase (Domestic) |
| Power Efficient Operation | Yes |
| Design | Easy to Clean and Compact Design |
| Pole | Yes |
| Application |
• Small groceries • Dry fruits • Fruit sellers • Vegetable and Fish Market • Retail Counter • Meat Seller |



