Platform Scale
Platform Scale 750 X 750 Checker
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity Range | 500 / 1000 kg |
| Accuracy | 50 / 100 g |
| Platter Size | 750 X 750 mm |
| Pan | Checker |
| In-built Battery Backup | Yes |
| Battery | 6 volt |
| Display | Bright Green |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Warranty | 1 Year Service warranty of the machine will be available from our Service Centre |
| Power Efficient Operation | Yes |
| Design | Easy to Clean and Compact Design |
| Pole | Yes |
| Application | • Groceries • Dry Fruits • Fruit Sellers • Vegetable and Fish Market • Retail Counter |
