Weigh Bridge Scale
Weigh Bridge Scale
Robust construction suitable for industrial applications. Ribbed surface for extra grip. Approximately 3 metre shielded cable. Optional ramps for easy loading and unloading.Supplied with Adam indicator GK.
Specifications
Accessories
Applications
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity | 10~200 Tons |
| Material | Q235 Steel / AG700L |
| Function | Weighing Machine |
| Size | 3*8m ~ 3*30m / Can be customized |
| Scale Structure | U shaped beam |
| Platform Thickness | 8mm / 10mm / 12mm / 14mm |
| Accuracy | 10kg / 20kg / 30kg / 40kg |
| Beam Height | 280 / 300 / 400mm |
Robust construction suitable for industrial applications. Ribbed surface for extra grip. Approximately 3 metre shielded cable. Optional ramps for easy loading and unloading.Supplied with Adam indicator GK.
